P ř í s l o v í

 

Přísloví jsou útvary lidové slovesnosti, jedná se o ustálený stylizovaný výrok, který obsahuje obecně platné zásady nebo zkušenosti mravoučné povahy.  Jsou vyjádřeny buď přímo nebo obrazně. Abychom si je lépe zapamatovali, jsou většinou v podobě rýmovaného dvojverší. Přísloví jsou doložena už ve starověkých literárních památkách, zejména staroindických, asyrských a dalších. Od citátů a myšlenek ať už slavných nebo jen prostého lidu se přísloví liší především tím, že nemají autora. Přestože, jsou v různých jazycích mnohdy zcela odlišná, vystihují v rámci dané kultury zcela stejný význam, zejména jejího sociálního a historického kontextu. Především jsou však přísloví kulturním dědictvím našich předků. Usměrňují nás cestou zdravého selského rozumu a tvoří tak součást národní tradice, a ukazují nám a pomáhají vstřebat základní lidské a morální hodnoty. Přísloví jsou tedy lidovou moudrostí a pravdou. Nejsou nikterak smyšlené, nemají nic společného s fantazií, jako třeba rčení, která byla určena především pro zábavu a oživení, a je možné je častovat či skloňovat.

Lidé si přísloví vytvářela pro morální ponaučení, usměrnění, pokárání či výstrahu. Jsou to i celé věty, není možné je měnit, jinak formulovat, či gramaticky utvářet. 
 
Přísloví jsou rozdělena podle národností, kde vznikla a najdete je v levém menu. Postupem času si zde přečtete kompletní sbírku přísloví.